رئیس دانشگاه آزاد اسلامی آغاز سال تحصیلی جدید را به جامعه دانشگاهی تبریک گفت

۲۸ شهریور ۱۳۹۱ | ۰۴:۳۰ کد : ۴۰۸۵ آخرین رویدادهای واحد
تعداد بازدید:۷۱۴
خبرگزاری آنا: فرهاد دانشجو رییس دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید پیامی را خطاب به جامعه دانشگاهی صادر کرد.
خبرگزاری آنا: فرهاد دانشجو رییس دانشگاه آزاد اسلامی به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید پیامی را خطاب به جامعه دانشگاهی صادر کرد.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، متن کامل پیام فرهاد دانشجو بدین شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ماه مهر، ماه بازگشایی مهربانی ها و همزبانی ها- پیشانی گشاده و پرآب و رنگ- لبالب از آگاهی و اشتیاق و امید و آرامش، از فراگیرترین دامنه های دانش و دانایی، فرا می رسد؛ که الهی، برکات و بالندگی ها و برخورداری های آن، بر جان و جهان من و شما، هماره فزون باد !

عزیزان

همه ی موجودی و موجودیت ما، همین فرصتی ست که در آنیم. این زمین و زمان، فرصت مطالعاتی و خداداده یی ست که فراروی دستان و داستان پر فراز و فرود و بلند بالای حیات و هستی مان، فراهم آورده اند؛ و ما، در این میانه ی وسیع- بی آن که به این نامگذاری ها و عنوان های گذرا، دلی خوش کرده باشیم- در این کلاس و کارگاه دامنه دار و ناپیدا کرانه ی جهان، هر کدام مان، همان اندازه سهم داریم که دیگری...

و" جوانی " – این شیرین ترین پرنده ی زندگانی- زیباترین و زیبنده ترین فرصت پروازی ست که "انسان" در بستر "جهان" و "زمان" از آن برخوردار است.

جوانی، جوانه ی زندگی ست: جوانه های اشتیاق و امید و آرزوهای پویا و پویشگری؛ جوانه های شور و شادی و شوق و شادکامی، جوانه های ایمان و آگاهی و خداخواهی و خداگرایی... و مگر می شود در این فضای فراهم آمده ی فوران فراوانی ها، تغییر نکرد و تکثیر نشد و جوانه نزد و به برگ و بار ننشست و مهر نورزید و از نو نرویید و به خویشتن خدایی خویش نگرایید و شیرینی پرواز اوجگیرانه ی رحمت و رضای خدای رحمان را نچشید؟!...

عزیزان، همکاران محترم، دانشجویان عزیز !

اگر که انگیزه و انگیزش داشته باشیم، هرکدام مان- به تنهایی- یک "اتاق فکر" و یک "منبع و معدن پایان ناپذیر" برای دانشگاه و کشور و جهان مان، می توانیم بود.

من، دست من/ کمک، زدست شما می کند طلب/ یک دست، بی صداست !...

ای جوان سرو قد، گویی بزن/ پیش از آن، کز قامتت، چوگان کنند

پیامبر پاک اندیش و آگاهی بخش ما، تدریس و تعلیم و دانشجویی و دانش پ‍ژوهشی را مادام العمر ( long life) می دانست و می گفت:

اطلبو العلم، من المهد الی اللحد/ ز گهواره تا گور، دانش بجوی

و در این شیوه ی شورانگیز، چندان به پیش می تاخت که راه و رسم درآمدن به بهشت را-هم، حتا- جز دانش و دانایی نمی پنداشت:

لِکُلِّ شَی ءٍ طَریقٌ، وَ طَریقُ الجَنّهِ الْعِلمُ !

هرچیزی، راهی دارد؛ و راه بهشت، دانش و دانایی ست.

و ما برای درآمدن به بهشت شکوفایی ها و آرامش ها و بالندگی ها، هیچ چاره یی نداریم مگر آن که از در دانش و دانایی درآییم و به تعریف و تعلیم و تصویر و ترسیم تازه تری از آگاهی و شناخت و جست و جوگری/ و دوباره شدن ها برسیم. زندگی، تداوم آگاهی ست. نمی شود آگاه نشد، اما با برنامه و بهنگام و روبه راه شد !

یاد گرفتن، " تغییر کردن"ست و یاد دادن:" تغییر دادن" !

مسایل نو، راه حل های نو را می طلبد. با راه حل های نخ نما شده، از عهده ی حل مسا له های تازه به تازه- نمی توانیم برآمد.

تولید های تازه به تازه، اگر که نداشتیم، از مصرف های تازه به تازه هم باید دست برداریم.

تفاهم، هم فکری و هم فهمی های مشترک است؛ و ما، پیش از هر چیز، نیاز داریم که فکر کردن و فهم کردن را- به مثابه زیر بنایی ترین مهارت های زندگی دانش بنیان- فرا بگیریم و بیاموزیم. نمی شود فکر نکرد و نفهمید؛ اما به تفاهم و تکامل رسید. ما، به زبان و تعریف مشترک و همذات و همزاویه، نیاز داریم؛ و گرنه، تفاهم و یکپارچگی و پیشرفت و ساماندهی، توهمی بیش نمی تواند بود.

تفاوت درختان در شاخه ها و برگ ها نیست؛ در ذات ریشه هاست. ریشه ها را، در ژرفنای خاک و در دل و درون، زمین و زمینه ها، واکاوی باید کرد... تفاهم و تعامل، به ریشه ها و اندیشیدن است. تفاهم و تعامل و تکامل و توسعه، به ریشه ها رسیدن ست: باید دوباره اندیشید، باید دوباره رسید... در این پهنه ی پهنای آگاهانه ومصمما نه ای دانستن و دانش و دانایی، برای تولید و تازه گردانی فرصت ها، فراوان فهم و فکر و فرهنگ اسلامی-ایرانی و خود شکوفایی و خود پایی

در پایان سال جدید تحصیلی 92-91 را به همه همکاران ارجمند و دانشجویان عزیز دانشگاه آزاد اسلامی تبریک و تهنیت عرض می نمایم و برایتان آرزوی موفقیت دارم.

انتهای پیام/ع