صندوق حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی می‌شود

۲۹ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۷:۰۷
تعداد بازدید:۷۹۱۵
به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ابراهیم واشقانی عصر روز گذشته در نشست خبری چهاردهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی که در شهر مشهد برگزار شد، در این باره گفت: سرمایه این شرکت پنج میلیارد تومان است که سقف و کف اعطای وام بر اساس قوانین این صندوق به نوع فعالیت شرکت‌ها باز می‌گردد.
صندوق حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی راه‌اندازی می‌شود

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی از راه‌اندازی صندوق حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه آزاد اسلامی در آینده نزدیک خبر داد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر ابراهیم واشقانی عصر روز گذشته در نشست خبری چهاردهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی که در شهر مشهد برگزار شد، در این باره گفت: سرمایه این شرکت پنج میلیارد تومان است که سقف و کف اعطای وام بر اساس قوانین این صندوق به نوع فعالیت شرکت‌ها باز می‌گردد.

وی ادامه داد: این صندوق با حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری تاسیس خواهد شد که دارای شعب استانی نیز خواهد بود.

واشقانی ایجاد شرکت‌های فناوری آزاد را طرح دیگر دانشگاه آزاد اسلامی در راستای حمایت از مراکز رشد و شهرک‌های دانش بنیان دانشگاه عنوان کرد و افزود: قرار است در مراکز استان‌ها این شهرک‌ها ایجاد شوند که اکنون زیرساخت ۱۵ نمونه از این شرکت‌ها آماده شده است.

وی با توجه به این موضوع که دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی نیز در شهر جدید گلبهار دارای شهرک‌های دانش‌بنیان است، در باره تفاوت این شهرک‌ها با پارک‌های علم و فناوری گفت: در پارک‌های علم و فناوری شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد وجود دارند؛ اما در این شهرک‌ها علاوه بر وجود شرکت‌ها و مراکز رشد، خدمات صنفی و تجاری و استقرار واحدهای صنعتی را نیز داریم تا این‌گونه واحدهای صنعتی و مراکز رشد در کنار یکدیگر قرار گیرند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی به مصوبه بهره گیری از یک درصد اعتبارات دستگاه‌ها در حوزه پژوهش اشاره و بیان کرد: طبق آخرین مصوبه شورای عطف همه دستگاه‌ها موظف هستند، حدود یک درصد از اعتبارات خود را به حوزه پژوهش اختصاص دهند که ارائه گزارش عملکرد در پایان هر سال، ضمانت اجرای این مصوبه است.

واشقانی درباره ارائه تسهیلات این دانشگاه به اعضای هیات علمی تصریح کرد: یکی از تسهیلات دانشگاه برای اعضای هیات علمی حضور هدفمند و با برنامه آنان در فرصت مطالعاتی است که بر اساس این طرح استادان رسمی و غیررسمی می‌توانند به مدت نه ماه در این فرصت مطالعاتی حضور یابند و هر ماه ۲۵۰۰ دلار به آنان پرداخت خواهد شد.

وی ادامه داد: دانشجویان دکتری تخصصی نیز می‌توانند در صورت دریافت پژوهش از یک دانشگاه معتبر، حدود شش تا نه ماه به آن دانشگاه بروند که در این مدت از پرداخت شهریه معاف خواهند بود و از وام ۲۰ میلیون تومانی هم بهره‌مند خواهند شد.

این مسئول از تاسیس ۸۵ مرکز رشد و ۷۱۲ واحد فناور و شرکت دانش بنیان در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: ۵۰ درصد مراکز رشد و ۸۰ درصد واحدهای فناور و شرکت‌های دانش بنیان در دوره مدیریت جدید دانشگه آزاد اسلامی تاسیس شده است.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با توجه به مطرح شدن شعار سال از سوی مقام معظم رهبری افزود: در همین راستا یکی از نخستین شوراهای راهبردی در مدیریت جدید دانشگاه شورای راهبردی سرمایه گذاری و اقتصاد دانش‌بنیان است که دانشگاه برنامه‌ریزی کرده است تا از وابستگی خود به شهریه‌ها بکاهد.

واشقانی با بیان اینکه در بودجه سال جاری دانشگاه پیش‌بینی شده است که دانشگاه ۲۰ درصد از هزینه‌های خود را از محل فعالیت‌های اقتصاد دانش بنیان تامین کند، بیان کرد: یکی از اقدامات ما برای نشان دادن عزم دانشگاه در خصوص تحقق اقتصاد دانش‌بنیان برپایی نمایشگاهی در ۳۰۰۰ متر مربع بود که در آن نمایشگاه حدود ۶۵۰ محصول پژوهشی و فناورانه را ارائه کردیم که ۱۵۰ محصول آن تجاری شده‌اند و مابقی محصولات، محصولات شاخصی بودند که قابلیت تجاری شدن را دارند.

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی افزود: در این نمایشگاه تعدادی از کشورهای خارجی و تعدادی از مدیران دولتی و خصوصی برای تجاری کردن این محصولات حضور داشتند.

واشقانی به نحوه حمایت دانشگاه از شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره کرد و گفت: شرکت‌های دانش‌بنیان در این دانشگاه به دو دسته یک و دو تقسیم می‌شوند که نوع یک آنان در مراجع ذی‌ربط به ثبت رسیده‌اند و نوع دوم آنان شرکت‌هایی هستند که چنانچه استانداردهای لازم در حوزه علم و فناوری را کسب کنند از تسهیلات قانونی بهره‌مند می‌شوند.

وی سرمایه گذاری ۳۵ درصدی دانشگاه در شرکت‌های دانش‌بنیان را یکی دیگر از انوع حمایت‌های دانشگاه از این نوع فعالیت‌ها دانست و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه حضور در این مدل شرکت‌ها دارای ریسک است، دانشگاه کوشیده تا با سرمایه‌گذاری در این عرصه بخشی از ریسک را عهده‌دار شود تا این‌گونه استادان و دانشجویان با انگیزه بیشتری وارد عرصه شوند.

این مسئول به دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه پژوهش و فناوری اشاره کرد و گفت: اکنون واحد قزوین دارای طرحی به نام ماشین برقی است که مورد حمایت شهرداری قزوین قرار دارد و ۲۵۰ دستگاه سفارش گرفته است. واحد اصفهان نیز بر روی طرح کلان و ملی تولید بذرهای هیبریدی فعالیت می‌کند که در صورت عملیاتی شدن این طرح، کشور را از ورود این بذرها بی‌نیاز می‌کنیم و چنانچه زمینه را فراهم کنیم، معاونت فناوری برای این طرح ۱۲ میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است.

وی اجرای طرح امحای زباله پلاسما را از دیگر دستاوردهای دانشگاه دانست و افزود: با حمایت معاونت علم و فناوری این طرح در استان‌های شمالی و اکنون در شهر آمل در حال اجراست.

واشقانی استان خراسان رضوی را یکی از استان‌های فعال در حوزه تبدیل علم به ثروت دانست و گفت: این استان در امر پژوهش و اقتصاد دانش بنیان از استانهای پیشتاز است که جای سپاسگزاری دارد.

چهاردهمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه آزاد اسلامی با حضور ۴۰۰ واحد این دانشگاه امروز و فردا (نهم و دهم خرداد) در مشهد برگزار می‌شود.